MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Naciągacze rozsyłają fałszywe komunikaty z banków. Sprawdź, jak wyglądają

Komunikaty przesyłąjane przez wyłudzaczy potrafią wyglądać bardzo przekonująco

Dodano: 04.12.2015

Internetowi i telefoniczni naciągacze stają się coraz bardziej pomysłowi – dowodzą tego wzory fałszywych komunikatów bankowych opublikowane przez brytyjskie media. Nie znajdziemy w nich zdradzających oszusta błędów gramatycznych czy podpisu „nigeryjskiego księcia”. Sprawdź, jak wyglądają i nie daj się oszukać.

„Sprawdziliśmy Twoją zdolność kredytową do pożyczenia 850 funtów, musimy przetransferować je na twój rachunek bankowy najszybciej jak to możliwe (ASAP, ang. As Soon As Possible), prosimy o uzupełnienie danych na [adres www spamera], by transfer był możliwy” – głosi przykładowa wiadomość, jaką opublikował na swoich łamach „The Independent”. Jak rozpoznać, że jest fałszywa i jej nadawca próbuje nas naciągnąć? Zwróć uwagę na zastosowanie zwrotu skrótu ASAP. Wiarygodna instytucja nigdy nie poprosiłaby o przesłanie prywatnych danych w trybie natychmiastowym.

 

„Twoje Konto w lloyds zostało zablokowane. Mogło się tak stać dlatego, że twoja ostatnia sesja online nie została poprawnie zamknięta, używasz starej lub nieobsługiwanej wersji Przeglądarki. wyślij email na adres [adres spamera]” – czytamy w innym komunikacie oszustów, łudząco podobnym do prawdziwej wiadomości od banku Lloyds. Co zdradza naciągaczy? Szczegóły. Kiedy przyjrzymy się tekstowi zobaczymy, że wydaje się „zaśmiecony” przez stosowane w niewłaściwych miejscach wielkie litery i sprawia wrażenie nieudolnie napisanego. W prawdziwej wiadomości od banku nie znalazłyby się podobne niedopatrzenia.

„Pani N., Prosimy o skontaktowanie się z nami pod numerem 0345 607 7088. Jeśli rozmawiała pani z nami wcześniej tego dnia, proszę zignorować tę wiadomość. HSBC Bank plc” – brzmi kolejna wiadomość. Naciągacze użyli tu przebiegle adresu nadawcy „HSBCBank” oraz nazwiska adresatki komunikatu. Jest to jednak fałszywka – wskazuje na to podany przez naciągaczy numer telefonu, który łatwo sprawdzić.

Opisane przykłady komunikatów to zaledwie ułamek z repertuaru wiadomości wysyłanych przez naciągaczy. Wystrzegać należy się więc nie tylko tych „banków” które piszą do nas z koszmarnymi błędami i wysyłają podejrzanie wyglądające linki, ale także tych, których korespondencja zawiera drobne, niepokojące szczegóły.

Pamiętaj, że bank czy instytucja państwowa nie poprosi o podanie prywatnych danych przez SMS czy email. Co więcej, w prawdziwej wiadomości od wiarygodnego nadawcy zawsze znajdziesz osobiste odniesienie – którego brak w fałszywych komunikatach.

Jeśli masz wątpliwości, nie odpowiadaj na daną wiadomość. Skontaktuj się za to z przedstawicielem instytucji, która rzekomo wysłała Ci komunikat – pod numerem, który samodzielnie znajdziesz na jej oficjalnej stronie. Jeśli nie masz ochoty dzwonić, skorzystaj z publikowanych przez instytucje dokumentów ze wskazówkami dotyczącymi rozpoznawania naciągaczy. Takie informacje znajdziesz np. na stronach HMRC czy Lloyds.

Osoby, które padły ofiarą naciągaczy, mogą zgłosić swoją sprawę do Action Fraud - centrum informacji o nadużyciach i przestępstwach finansowych. Formularz jest dostępny pod adresem: http://www.actionfraud.police.uk/report_fraud.

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!