MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Zator w szpitalach. Starsi blokują łóżka, bo nie mają gdzie się podziać

Getty

Dodano: 03.12.2015

Starsze osoby blokują łóżka na szpitalnych oddziałach ratunkowych, bo nie mają dokąd iść. Co trzecia brytyjska rodzina deklaruje, że nie będzie jej stać na utrzymanie starszego krewnego po jego powrocie ze szpitala, jeśli nie uzyska na ten cel świadczenia socjalnego – wynika z danych organizacji charytatywnej Royal Volunteer Service.

W efekcie zatoru czas oczekiwania na pomoc w oddziałach pogotowia ratunkowego rośnie w niepokojącym tempie. – To obecnie kluczowy problem całego systemu opieki zdrowotnej – twierdzi David Buck, specjalista ds. zdrowia w RVS. Jednak, paradoksalnie, jeszcze większym problemem jest przedwczesne zwalnianie pacjentów. – Podkreślają to rodziny samych pacjentów i mają sporo racji. Starsi pacjenci, którzy mają poczucie, że opuścili szpital zbyt wcześnie, często ponownie trafiają na pogotowie – dodaje Buck.

Do przedwczesnego zwalniania pacjentów dochodzi jednak coraz częściej ze względu na brak wolnych miejsc w izbach przyjęć. Lekarze muszą dostarczyć pomocy kolejnym potrzebującym i często robią to kosztem tych, którzy wciąż nie powinni opuszczać szpitalnego łóżka – w efekcie narażając na szwank ich zdrowie i życie. Problem częściowo mogłoby rozwiązać zapewnienie opieki domowej pacjentom zwalnianym ze szpitala, ale to wymaga dodatkowych pieniędzy.

Trudności związanych z opieką poszpitalną jest więcej. Rodzin nie stać na utrzymanie starszych krewnych nie tylko z powodu braku środków finansowych. Czasem po prostu mieszkają one zbyt daleko, by na porządku dziennym zajmować się potrzebującym pomocy bliskim. Przeciętny dystans dzielący rodzinę od starszego krewnego w przeliczeniu na czas dojazdu wynosi 77 minut.

Według ustaleń Royal College of Emergency Medicine, 88 proc. pacjentów trafiających na pogotowie otrzymuje pomoc w ciągu czterech godzin od momentu rejestracji. Czas oczekiwania na interwencję może zatem być znaczący, jednak bardziej niepokojące jest to, że 12 proc. pacjentów musi czekać na przyjęcie dłużej niż cztery godziny. Rządowe zalecenia w tej dziedzinie zakładają, że w tym limicie czasowym powinno się zmieścić 95 proc. pacjentów zgłaszających się na pogotowie.

W ostatnim czasie rząd zezwolił samorządom na podniesienie council taxu o 2 proc. w celu dofinansowania opieki nad osobami starszymi. Problem jednak w tym, że wiele starszych osób może nie zakwalifikować się do uzyskania wsparcia, a mimo to będą one potrzebowały ciągłej opieki, jeśli mają zakończyć proces leczenia rozpoczęty pobytem w szpitalu.

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!