MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Rosyjski dezerter przeżył 10 lat w lasach na Kamczatce

Pietropawłowka, jedna z wsi na Kamczatce, fot. Getty Images

Dodano: 01.12.2015

Ponad dekadę ukrywał się rosyjski żołnierz, którego rosyjska policja zatrzymała na początku tygodnia w lasach Kamczatki. Mężczyzna twierdzi, że uciekł z wojska, bo chciał się ukryć przed rodziną.

Zatrzymany służył w jednostce wojskowej na Kamczatce przez ponad rok, zanim zdecydował się na ucieczkę. Według "Guardiana", który opisał sprawę, okoliczne lasy i niska gęstość zaludnienia pozwalały mu pozostać niezauważonym przez długi, długi czas.

Lokalny oddział ministerstwa spraw wewnętrzynch wydał specjalne oświadczenie w tej sprawie, w którym poinformował media, że mężczyzna żył "przez ten cały czas na Kamczatce, głównie urywając się w lesie. Zajmował się różnymi dziwnymi rzeczami i nie podjął ani jednej próby skontaktowania się z rodziną".

Poszukiwania zbiega przerwano dosyć szybko, ponieważ jego bliscy rozpoznali go omyłkowo gdy znaleziono w pobliżu zwłoki innego mężczyzny w podobnym wieku.

W tym czasie dezerter zbił z desek prowizoryczny domek, a na życie zarabiał między innymi pracując przy hodowli świn i zbierając złom.

Choć 10 lat to rzeczywiście imponujący wynik, to daleko mu do rekordów, którzy ustanowili japońscy żołnierze po drugiej wojnie światowej. Zmarły w zeszłym roku Hiroo Onoda ukrywał się w filipińskiej dżungli do 1974 roku, wciąż przekonany, że trwa II Wojna Światowa. Do tego czasu wszystkie informacje o zakończonej wojnie traktował jako dezinformacje ze strony wroga.

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!