MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Coraz trudniej umówić się na wizytę do lekarza

Dodano: 29.11.2015

Rośnie liczba pacjentów, którzy mają problem z umówieniem się na wizytę do lekarza – wynika z badania przeprowadzonego przez brytyjskie Krajowe Biuro Kontroli (National Audit Office). Spada też poziom satysfakcji ze standardów opieki zdrowotnej.

Krajowe Biuro Kontroli opublikowało raport, z którego wynika, że większość Brytyjczyków jest w stanie umówić się na wizytę do lekarza rodzinnego, ale w wielu przypadkach wiąże się to z trudnościami. NAO w swoim opracowaniu uwzględniło całoroczne dane dotyczące tysięcy pacjentów z obszaru Anglii. Jak wynika z analizy, jedna czwarta osób, które chciały umówić się na wizytę do medyka w pożądanym terminie, nie zdołała tego zrobić. Dodatkowo pacjenci deklarują coraz niższe zadowolenie z dostępności usług publicznej opieki zdrowotnej.

Odsetek osób, które zdołały umówić się na wizytę do lekarza, choć niekoniecznie w pożądanym terminie, wyniósł 89 proc. w okresie 2014–2015. To mniej niż w latach 2011–2012, kiedy ta „sztuka” udała się 91 proc. pacjentów. Deklarowana dostępność konsultacji lekarskich spada z roku na rok. W minionym roku 27 proc. pacjentów stwierdziło, że umówienie się na wizytę u lekarza jest wyzwaniem, a cztery lata wcześniej taką opinię wyraziło jedynie 19 proc. ankietowanych. Ponadto jedna piąta pacjentów twierdzi, że godziny przyjęć pacjentów nie są dla nich dogodne.

Rząd obiecał wydłużenie dostępności konsultacji u lekarzy ogólnych z pięciu do siedmiu dni w tygodniu oraz wieczorami, jednak lekarze nie są zadowoleni z tego pomysłu. Wielu z nich uważa, że będzie to dla nich nadmiernym obciążeniem i pogorszy ich zdolność do trafnego diagnozowania pacjentów. Ostatecznie nie jest jednak jasne, czy dojdzie do zwiększenia liczby dni roboczych w służbie zdrowia, tym bardziej że badanie przeprowadzone przez NHS England wykazało bardzo niskie zapotrzebowanie na konsultacje lekarskie w niedzielę.

– Głównym zadaniem stojącym przed brytyjską służbą zdrowia jest utrzymanie wysokiego standardu usług zdrowotnych przy jednoczesnym uporaniu się z rosnącym zapotrzebowaniem na te usługi. By podjąć właściwe decyzje na temat optymalnego wykorzystania zasobów NHS, potrzeba więcej danych dotyczących potrzeb pacjentów i możliwości systemu opieki zdrowotnej – stwierdził Amyas Morse, szef NAO.

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!