MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Autumn Statement za nami. Rząd wycofuje się z flagowej reformy

George Osborne, fot. Getty Images

Dodano: 25.11.2015

W najważniejszym przemówieniu roku na temat gospodarki, minister finansów George Osborne przedstawił parlamentowi planowane zmiany w finansach publicznych i najważniejsze dane dotyczące budżety na najbliższe lata.

Największym zaskoczeniem jest deklaracja o wycofaniu się z obcięcia Tax Credits. Wprowadzona zaledwie kilka miesięcy temu reforma miała ograniczyć wydatki na benefity i inne świadczenia społeczne. Osborne ogłosił jednak, że w budżecie znalazło się dodatkowych 27 miliardów funtów za sprawą rosnących wpływów z podatków i mniejszych wydatków.

Obcięcie Tax Credits należało do najbardziej kontrowersyjnych decyzji rządu konserwatystów. Zmniejszenie świadczeń w opinii rządzących miało pobudzić ludzi do większej aktywności zawodowej i wzięcia spraw we własne ręce. Opozycja podkreślała jednak, że głównym efektem zmian jest zmuszenie kolejnych grup społecznych do życia poniżej minimum socjalnego. Prowadziła również do powiększenia się nierówności w społeczeństwie i przepaści pomiędzy biednymi i bogatymi.

Nie oznacza to jednak, że Osborne planuje wprowadzenie na Wyspach państwa socjalnego. Kanclerz skarbu kilkakrotnie powtarzał, że głównym zadaniem rządu jest ograniczanie deficytu budżetowego, dopóki jest na to dobry czas i gospodarka się rozwija. Według planów deficyt ma być całkowicie ograniczony do końca kadencji, kiedy nadwyżka budżetowa wyniesie ponad 10 miliardów funtów.

Do najważniejszych inwestycji postulowanych przez rząd należy przywrócenie 2-procent wydawanych na zbrojenia i obronność oraz budowa 400 tysięcy domów, które będą na tyle tanie, żeby mogły być zakupione przez zwykłych obywateli.

Nie dojdzie również do cięć w budżecie policji, czego obawiali się mundurowi. Przynajmniej na terenie Anglii i Walii. "Policja chroni nas, dlatego my będziemy chronić policję" stwierdził Osborne.

Wzrośnie za to Council Tax. 2 procent podwyżki podatków ma zostać przekazanych na pomoc społeczną w najbiedniejszych regionach kraju.

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!