MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Hindusi domagają się zwrotu drogocennego diamentu z królewskiej korony

fot. Getty Images

Dodano: 10.11.2015

Koh-i-Noor to jeden z największych i najbardziej drogocennych diamentów na świecie. Jego rynkowa wartość szacowana jest na 100 milionów funtów, ale biorąc pod uwagę jego historyczne znaczenie, należałoby raczej stwierdzić, że jest bezcenny. Aktywiści z Indii walczą o jego odzyskanie.

Grupa Hindusów zorganizowała się jako "Mountain of Light". Należy do niej między innymi kilku wpływowych lokalnych biznesmenów i gwiazd Bolywoodu. Właśnie złożyli oni u brytyjskich prawników oficjalny pozew, który domaga się zwrotu drogocenności.

Powołują się na tzw. Holocaust Act, prawo o zwrocie dzieł kultury i sztuki. Przewiduje on zwrot mienia, które zostało skradzione. David de Souza, przedstawiciel Hindusów uważa, że okoliczności przekazania kamienia Londynowi są podejrzane i niejasne. Dodał również, że kolonizacja Indii oznaczała kradzież bogactwa i niszczenie tożsamości mieszkańców.

Innego zdania jest historyk mieszkający na Wyspach Andrew Roberts, który uważa, że UK ma pełne prawo do zachowania Koh-i-Noor i zapłaciło za niego już w inny sposób. "Trzy stulecia obecności Wielkiej Brytanii w Indiach doprowadziło ten kraj do moderanizacji, rozwoju, ochrony, postępu rolnictwa i ujednolicenia języka.

Klejnot, którego datę określono na rok 1526 został przekazany brytyjskiemu monarsze w 1851, bezpośrednio po aneksji Punjabu. Obecnie wieńczy koronę, którą miała na sobie Królowa Matka na koronacjach króla Jerzego VI w 1937 roku i Elżbiety II w 1953.

 

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!