On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Pucharowe porażki Lecha i Legii

Dodano: 06.11.2015

Lech Poznań przegrał u siebie z Fiorentiną 0:2, a Legia Warszawa uległa na wyjeździe FC Brugge 0:1 w czwartkowych meczach 4. kolejki piłkarskiej Ligi Europejskiej. Awans do 1/16 finału zapewniły sobie już SSC Napoli, Borussia Dortmund, Molde FK i Rapid Wiedeń.

Występujący w grupie I "Kolejorz" w poprzedniej kolejce pokonał sensacyjnie na wyjeździe ekipę z Florencji 2:1, ale przed własną publicznością - mimo ambitnej postawy - nie zdołał zdobyć nawet punktu. Oba gole dla aktualnego lidera włoskiej ekstraklasy strzelił reprezentant Słowenii Josip Ilicic. Najpierw po efektownym uderzeniu z rzutu wolnego, a w drugiej połowie - po wykorzystaniu sytuacji sam na sam z bramkarzem Lecha. W drużynie Fiorentiny do 72. minuty grał Jakub Błaszczykowski.

W drugim meczu tej grupy także nie było niespodzianki. Piłkarze Belenenses Lizbona ulegli u siebie FC Basel 0:2. Szwajcarski zespół prowadzi w tabeli z dorobkiem dziewięciu punktów. Druga jest Fiorentina (6 pkt), trzeci Lech, a czwarty zespół z Portugalii (po 4 pkt).

Poznaniacy wciąż mogą myśleć o awansie do 1/16 finału, natomiast tylko matematyczne szanse w grupie D zachowała Legia. Wicemistrzowie Polski przegrali w Belgii z FC Brugge 0:1 po golu Thomasa Meuniera w 38. minucie. W drugim spotkaniu tej grupy piłkarze Napoli, bez Gonzalo Higuaina, pokonali u siebie FC Midtjylland 5:0 (m.in. dwa gole Manolo Gabbiadiniego).

Dzięki kolejnemu efektownemu zwycięstwu włoski zespół, który ma komplet punktów, bilans bramek 16-1, zapewnił sobie awans z pierwszego miejsca w grupie D. FC Midtjylland ma sześć punktów, FC Brugge - cztery, a zamykająca stawkę Legia zaledwie jeden. Podopieczni Stanisława Czerczesowa muszą wygrać oba pozostałe spotkania i liczyć na to, że w starciu FC Midtjylland z FC Brugge padnie remis.

Oprócz Napoli awans w czwartek zapewniły sobie: Molde FK (grupa A), Borussia Dortmund (grupa C) oraz Rapid Wiedeń (grupa E).

Borussia, z Łukaszem Piszczkiem grającym całe spotkanie, pokonała u siebie azerski zespół FK Gabala 4:0 i prowadzi w tabeli z dorobkiem 10 punktów. W ekipie gości bramki strzegł Dawid Pietrzkiewicz. Polskiego golkipera pokonali kolejno: Marco Reus, Pierre-Emerick Aubameyang, Estończyk Sergei Zenjov po samobójczym trafieniu oraz Henrich Mchitarjan.

W spotkaniu grupy A trzeci w tabeli Ajax Amsterdam zremisował u siebie bezbramkowo z wiceliderem Fenerbahce Stambuł, a cały mecz w barwach gospodarzy rozegrał Arkadiusz Milik.

Obrońca FK Krasnodar Artur Jędrzejczyk pauzował za kartki i nie wystąpił w spotkaniu grupy C z PAOK Saloniki (2:1). Z kolei w meczu grupy K Asteras Tripolis - APOEL Nikozja (2:0) w pierwszej połowie w ekipie gości grał Mateusz Piątkowski. (PAP)