MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Zwolnili go z pracy, bo zalajkował post na Facebooku

Dodano: 05.11.2015

27-letni Troy Garrod został zwolniony ze stanowiska, na którym pracował cztery i pół roku. Powód? Zalajkował na Facebooku niewinnie wyglądające zdjęcie – podobnie jak siedemdziesięciu innych użytkowników serwisu. Tylko na tej podstawie pracodawca oskarżył go o „znęcanie się” nad współpracownikiem.

Absurd sytuacji zwiększa fakt, że Garrod został zwolniony za czynność, której dopuścił się we własnym mieszkaniu. Mężczyzna, korzystając z prywatnego komputera, „polubił” zdjęcie, które wyświetliło się na facebookowej tablicy jego koleżanki z pracy. Przedstawiało ono bluzę z nadrukiem watahy wilków. Ciuch prezentował się nader – jak mawia młodzież – „obciachowo”, co mogło prowokować szyderstwa ze strony facebookowiczów, jednak Garrod po prostu uznał rzecz za zabawną i poprzestał na zalajkowaniu fotki.

Niestety ten „nierozważny” krok kosztował go utratę pracy. Niebawem 27-latek otrzymał od przełożonych SMS-a z informacją o zwolnieniu. – Poczułem się naprawdę skrzywdzony. Wszyscy moi byli współpracownicy uważają, że decyzja szefostwa jest niedorzeczna. Zwolnienie pracownika przez SMS-a po czterech i pół roku ciężkiej pracy z tak błahego powodu to niesprawiedliwość – skarży się mężczyzna. Troy zaczął pracę w Bertrams Books, drugiej największej hurtowni książek na Wyspach, w 2011 r. Feralne zdarzenie miało miejsce 20 października, a informacja o zwolnieniu nadeszła trzy dni później.

Zdjęcie zalajkowane przez Garroda zostało wykonane na terenie zakładu pracy. W sumie „polubiło” je siedemdziesiąt osób. Kobieta, która opublikowała je na swoim koncie została zawieszona w obowiązkach służbowych. Pracodawca uznał, że zarówno publikacja zdjęcia, jak i jego lajkowanie było formą psychicznego „znęcania się” (bullying) nad współpracownikiem – nawet mimo że Garrod nie znał tożsamości właściciela bluzy. – Kilkadziesiąt osób zalajkowało to zdjęcie, ja też uznałem je za zabawne i kliknąłem przycisk „Lubię to” – wyjaśnia Garrod. – Teraz ostrzegam przyjaciół przez zawieraniem znajomości na Facebooku z kolegami z pracy. Lepiej jest rozdzielać życie prywatne od zawodowego – dodaje.

Zwolnienie Garroda przez Bertrams Books było możliwe ze względu na to, że był on zatrudniony za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. Garrod przez ponad cztery lata był pracownikiem etatowym, ale dwa miesiące przed dymisją forma jego zatrudnienia została zmieniona, mimo że zakres jego obowiązków pozostał taki sam. W efekcie pracodawca miał prawo zrezygnować z jego „usług” w trybie natychmiastowym.

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!